top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Nowy obowiązek dla małych i średnich przedsiębiorców


PODATKI | 18-11-2016

Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania ww. przedsiębiorcy będą musieli złożyć do 25.02.2017 r. Obecnie JPK przesyłają tylko duże firmy.

Zaliczenie do określonej grupy przedsiębiorców zależy od liczby zatrudnianych osób oraz od wielkości obrotów firmy (patrz poniżej).

Rozszerzenie kręgu podmiotów, które mają obowiązek raportowania JPK_VAT, ma za zadanie bieżące monitorowanie informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Celem jest szybkie i skuteczne identyfikowanie wyłudzeń oraz unikania opodatkowania.

Do tego celu, została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów bezpłatna aplikacja ze wszystkimi funkcjami niezbędnymi do złożenia JPK. Aplikacja jest już gotowa dla systemu operacyjnego Windows, w najbliższym czasie będzie udostępniona również w systemie Linux.

Na stronach Kontroli Skarbowej i Administracji Podatkowej są dostępne struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczące JPK.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Klasyfikacja podmiotu:

1) Mikro: zatrudnienie < 10 osób ORAZ (obrót netto < 2 mln eur LUB suma aktywów bilansu < 2 mln eur)

2) Mały: zatrudnienie < 50 osób ORAZ (obrót netto < 10 mln eur LUB suma aktywów bilansu < 10 mln eur)

3) Średni: zatrudnienie < 250 osób ORAZ (obrót netto < 50 mln eur LUB suma aktywów bilansu < 43 mln eur)

78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page