Szukaj
  • ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Świąteczna epopeja cz.3: Jak podatkowo najkorzystniej obdarować pracowników na święta


W poprzednich odcinkach, przedstawiliśmy zagadnienia związane z organizacją świątecznego spotkania w firmie w aspekcie podatkowym, w zakresie organizacji spotkania, jak i jego dekoracji.

Podczas już udekorowanego spotkania, często pracownicy otrzymują upominki od firmy. Tylko jaki upominek i w jakiej formie będzie najkorzystniejszy podatkowo ?

Mogą to być paczki z upominkami, żywnościowe, bony, talony czy karty przedpłacone (pre-paid). Sposób ich rozliczenia w kontekście podatkowo-składkowym będzie uzależniony przede wszystkim od źródła ich sfinansowania.

Bony i talony towarowe

Sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń S

ocjalnych, będą w całości opodatkowane i oskładkowane ZUS. W przypadku finansowania ze środków obrotowych firmy rownież. Jeśli sposob finansowania będzie mieszany, z oskładkowania w częsci finansowanej z ZFŚS będzie zwolniona tylko część odpowiadająca kryterium socjalnego.

Środki pieniężne (gotówka), paczki upominkowe, żywnościowe, lub karty pre-paid.

Jeśli firma sfinansuje w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zwolnienie z podatku dochodowego będzie do wysokości 380 zł (łącznie w roku). Zwolnienie ze składek ZUS będzie do nielimitowanej wartości, pod warunkiem oczywiście zastosowania krytetium socjalnego. Sfinansowanie ze środków bieżących firmy spowoduje konieczność opodatkowania i oskładkowania od całej wartości świadczenia. W przypadku żródła "mieszanego", opodatkowanie będzie od całości, ale w części pokrytej z ZFŚS nie będzie składek ZUS od nielimitowanej wartości (pod warunkiem zastosowania kryterium socjalnego), natomiast w części sfinansowanej ze środków obrotowych, będzie pełne oskładkowanie.


42 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Startuje Tarcza Finansowa PFR 2.0

Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju to kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. O pieniądze wnioskować można już od 15 stycznia. Łączna wartość tarczy wyniesie 20 mld złotych. Skorzystać z ni

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

© ASCS-Consulting 2021