top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Świąteczna epopeja cz.3: Jak podatkowo najkorzystniej obdarować pracowników na święta

Zaktualizowano: 17 mar 2021


W poprzednich odcinkach, przedstawiliśmy zagadnienia związane z organizacją świątecznego spotkania w firmie w aspekcie podatkowym, w zakresie organizacji spotkania, jak i jego dekoracji.

Podczas już udekorowanego spotkania, często pracownicy otrzymują upominki od firmy. Tylko jaki upominek i w jakiej formie będzie najkorzystniejszy podatkowo ?

Mogą to być paczki z upominkami, żywnościowe, bony, talony czy karty przedpłacone (pre-paid). Sposób ich rozliczenia w kontekście podatkowo-składkowym będzie uzależniony przede wszystkim od źródła ich sfinansowania.

Bony i talony towarowe

Sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń S

ocjalnych, będą w całości opodatkowane i oskładkowane ZUS. W przypadku finansowania ze środków obrotowych firmy rownież. Jeśli sposob finansowania będzie mieszany, z oskładkowania w częsci finansowanej z ZFŚS będzie zwolniona tylko część odpowiadająca kryterium socjalnego.

Środki pieniężne (gotówka), paczki upominkowe, żywnościowe, lub karty pre-paid.

Jeśli firma sfinansuje w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zwolnienie z podatku dochodowego będzie do wysokości 380 zł (łącznie w roku). Zwolnienie ze składek ZUS będzie do nielimitowanej wartości, pod warunkiem oczywiście zastosowania krytetium socjalnego. Sfinansowanie ze środków bieżących firmy spowoduje konieczność opodatkowania i oskładkowania od całej wartości świadczenia. W przypadku żródła "mieszanego", opodatkowanie będzie od całości, ale w części pokrytej z ZFŚS nie będzie składek ZUS od nielimitowanej wartości (pod warunkiem zastosowania kryterium socjalnego), natomiast w części sfinansowanej ze środków obrotowych, będzie pełne oskładkowanie.


42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page