top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Nie zapomnij o formalnościach: od 01.01.2017 r. wzrasta kwota minimalnego wynagrodzenia.


Na pełnym etacie to 2.000 zł. Na niepełnym, proporcjonalnie. Oznacza to wzrost o kwotę 150 zł w stosunku do stanu obecnego. Zadbaj o formalności.

W szczególności oznacza to konieczność weryfikacji umów, których podstawą było minimalne wynagrodzenie oraz dodatkowe np. w formie prowizji. Jeśli tak było, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego aneksu. Należy pamiętać o rekalkulacji wynagrodzenia urlopowego i dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz nadgodzin, które są wypłacane w styczniu 2017 r – jeśli podstawą była obecna (obowiązująca do 31.12.2016 r.) płaca minimalna (obecnie to 1.850 zł).

Należy też zwrócić uwagę, że od 01.01.2017 roku dodatek za pracę w porze nocnej, nie będzie wliczany do podstawy płacy minimalnej.

I jeszcze bardzo istotna zmiana: płaca minimalna w wysokości 2.000 zł będzie przysługiwała wszystkim pracownikom, bez względu na staż (obecnie pracownikowi w 1 roku pracy, przysługuje 80% płacy minimalnej).

Pewnym rozwiązaniem mogłoby być nie ustalanie kwotowe wynagrodzenia, jeśli jest ono = płacy minimalnej, tylko powołać się na przepis o minimalnym wynagrodzeniu w umowie o pracę. W takim przypadku nie będzie konieczności aneksowania umów, w przypadku kolejnych zmiana wysokości ustawowego minimalnego wynagrodzenia.

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page