top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Zwolnienie z kas fiskalnych dla lekarzy, prawników i doradców podatkowych od 2017 r.


Ale pod pewnymi warunkami : )

Przypomnijmy, że do 31.12.2016 roku, lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi mają bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych świadcząc usługi dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Na rezygnację z ewidencjonowania obrotu w kasach w 2017 roku pozwoli lekarzom, prawnikom i doradcom podatkowym nowe rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2017 r. Będzie obowiązywało tylko przez rok. Jednocześnie muszą być spełnione następujące warunki:

- płatności za ich usługi będą musiały trafić na konto bankowe lub SKOK albo będą musiały zostać uiszczone za pośrednictwem poczty (nie ma możliwości zapłaty gotówką). Przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących tę zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności ona dotyczyła.

- zwolnienie będzie przysługiwało pod warunkiem porozumiewania się z klientem na odległość, lub przekazywania mu efektów pracy (np. poprzez e-mail) - ten zapis może być szczególnie przydatny prawnikom i doradcom podatkowym. Oznacza to, że prawnik będzie zwolniony z obowiązku ewidencjonowania należności na kasie fiskalnej, jeśli nawet spotka się z klientem, ale opinię wyśle np. poprzez e-mail.

Minister Finansów i Rozwoju nie zdecydował się - pomimo wcześniejszych zapowiedzi - na kontrowersyjny obowiązek upoważniania banku do przesyłania organom podatkowym i skarbowym informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na rachunku. To dobra widomość zwłaszcza dla handlujących w sieci : )

168 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page