Szukaj
  • ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Pomóż obudzić Tomka

Lipiec 2019: diagnoza ciężkiej choroby.

Odtąd zaczyna się walka, terapia. Nadzieja.

18 stycznia 2020 roku: urodziny Tomka. Dopiero 32 urodziny. Terapia przynosi efekty, ale również skutki uboczne. Pojawia się zapaść, zatrzymanie krążenia, toksyny chemioterapii powodują obrzęk mózgu. Tomek zostaje wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Rozpoczyna się walka o życie. Nadal jest nadzieja, niemniej potrzebna jest pilna pomoc.

Czy pomożesz przerwać ten dramat ?

Pamiętaj, że ofiarowując darowiznę pomagasz potrzebującym i zmieniasz świat na lepszy, możesz pomóc Tomkowi, ale również możesz odnieść z tego tytułu znaczące ulgi podatkowe.

Fundacja realizuje cele określone w ustawie o działalności na rzecz pożytku publicznego, dzięki czemu darczyńca może wpłaconą darowiznę odliczyć od dochodu (szczegółowe uregulowania poniżej).

Darowizna nie może być przekazana bezpośrednio obdarowanemu - podopiecznemu Fundacji, na jego prywatne konto. Może być wpłacona na konto Fundacji z tzw. poleceniem, w którym wskazuje się konkretnego podopiecznego Fundacji: tutaj Tomka.

W przypadku darowizny pieniężnej wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy Fundacji. Z dowodu wpłaty powinno jasno wynikać, kto, komu, ile i kiedy wpłacał (przelew bankowy te elementy zawiera standardowo). W przypadku darowizny rzeczowej wysokość wydatków określa dokument przekazania, z którego ta wartość jasno wynika.


DLA OSÓB FIZYCZNYCH (W TYM PROWADZĄCYCH 1-OS DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ)


PODSTAWA PRAWNA

Zgodnie z art. 26 ust.1 pkt. 9 ppkt. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowiznę na rzecz zarejestrowanych fundacji realizujących cele pożytku publicznego można odliczyć od dochodu do limitu 6% (!) jego wysokości. Jeżeli więc Twoja darowizna nie przekroczy tego limitu, możesz odliczyć ją w całości.

Odliczenia darowizn na cele organizacji realizujących cele pożytku publicznego nie stosuje się w przypadku, gdy podatnik zaliczył wartość darowizny do kosztów uzyskania przychodu.

Korzystając z ulgi z tytułu darowizn, musisz wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane obdarowanego (zwłaszcza jego nazwę i adres Fundacji) w załączniku PIT-O, a kwotę darowizny wykazać również w formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Z ulg nie może skorzystać przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym, tzn w PIT-36L /por. orzeczenie WSA we Wrocławiu z 2019 r. sygn. I SA/Wr 286/19/.



DLA OSÓB PRAWNYCH (SPÓŁEK)


PODSTAWA PRAWNA

Zgodnie z art. 18 ust.1 pkt.1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, darowiznę na rzecz zarejestrowanych fundacji realizujących cele pożytku publicznego można odliczyć od dochodu w wysokości aż do limitu 10% (!) jego wysokości. Jeżeli więc Twoja darowizna nie przekroczy tego limitu, możesz odliczyć ją w całości.

Odliczenie darowizny stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (Fundacji), zgodnie z art. 18 ust. 1c ustawy.

434 wyświetlenia

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań