Wyżywienie pracownika na delegacji

Czy posiłki Twojego pracownika na wyjeździe służbowym są droższe niż 30 zł / dzień ? Koniecznie przeczytaj.

 

Gdy firma zapewnia swojemu pracownikowi wyżywienie o wartości ponad 30 zł dziennie, musi nadwyżkę opodatkować podatkiem PIT - tak wynika z ostatniego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Spółka operująca zarówno w Polsce, jak i za granicą, aby pozyskać nowych klientów, często wysyłała swoich pracowników w podróże służbowe. Przez pewien czas wypłacała im diety zgodnie z zasadami określonymi w par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Wypłacała więc diety w wysokości 30 zł dziennie. Były one zwolnione z opodatkowania, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT.

Spółka postanowiła jednak zmienić zasady i zwracać pracownikom wszystkie koszty wyżywienia, faktycznie poniesione w trakcie podróży służbowej i udokumentowane. Uważała, że w takiej sytuacji nie powinna potrącać PIT, ponieważ nie wypłaca diet o wartości przekraczającej 30 zł dziennie, tylko zwraca pracownikom poniesione przez nich wydatki.

Sąd w wyroku (II FSK 1678/15) wydanym w dniu 19 lipca orzekł, że nadwyżka > 30 zł dziennie musi być opodatkowana. Sąd wyjaśnił, że pracownicy firm, w których przyjęto inne zasady rozliczania podróży służbowych, nie mogą być w korzystniejszej sytuacji od osób zatrudnionych w zakładach pracy, w których ciągle z tego tytułu wypłacane są diety.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter
Please reload

Wyróżnione posty