top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

PIP sprawdzi umowy o dzieło w 2017 r.


Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać minimalna stawka godzinowa w umowach zlecenia i o świadczenie usług. Minimalna stawka godzinowa nie będzie dotyczyć umów o dzieło. Jednak inspektorzy PIP będą analizować, czy zawierane umowy nazywane umowami o dzieło nie są w rzeczywistości umowami zlecenia.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 Kodeksu cywilnego). Jest to umowa rezultatu, której wynikiem powinno być powstanie określonego w umowie efektu pracy. Umowa ta nie jest objęta przepisami o stawce minimalnej. Nie oznacza to jednak, że od 2017 r. umowy te nie będą kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Zadania PIP od 1 stycznia 2017 r. zostaną rozszerzone o kontrolę wypłacania wynagrodzenia z umowy zlecenia lub o świadczenie usług w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej.

Inspektorzy będą też analizować, czy zawierane umowy nazywane umowami o dzieło nie są w rzeczywistości umowami zlecenia czy o świadczenie usług. Praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach umowy o dzieło są kwestionowane przez ZUS czy sąd, a konsekwencją tych działań w przypadku umów wykonywanych w 2017 r. będzie obowiązek zapewnienia zleceniobiorcom/świadczącym usługi minimalnej stawki godzinowej.

źródło: IFK News wydawnictwa INFOR

112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page