top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting usługi księgowe Poznań

Preferencje podatkowe - dla pomocy Ukrainie

Zaktualizowano: 31 mar 2022

Ministerstwo Finansów przygotowuje pakiet preferencji dotyczących ulg podatkowych: zarówno dla pomagających pogrążonej w wojnie Ukrainie, jak i taką pomoc otrzymujących.

Osoby i firmy, które niosą pomoc Ukrainie przekazując zarówno pieniądze, jak i dary rzeczowe za pośrednictwem organizacji pozarządowych, mogą zmniejszać swoje obciążenie podatkowe odliczając darowizny w rocznym zeznaniu PIT lub CIT. Wystarczy taką darowiznę tylko udokumentować: W przypadku darowizny pieniężnej udokumentowaniem są po prostu dane z przelewu, a w przypadku darowizny rzeczowej oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało też czasowe (oczywiście z możliwością przedłużenia) zwolnienie obdarowanych z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), na ten moment do końca roku 2022.

Prowadzone są też prace nad rozwiązaniami umożliwiającym zaliczenie do kosztów podatkowych w PIT i CIT wydatków poniesionych na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych w Ukrainie.

Kosztami podatkowymi będą też środki na wytworzenie darmowych usług: np. darmowej pomocy medycznej, dla ludzi, ale także dla zwierząt dotkniętych skutkami napaści zbrojnej.

Obywatele Ukrainy będą też zwolnieni z wszelkich obciążeń PIT w związku z otrzymaniem nieodpłatnych udostępnień dla nich lokali mieszkalnych.


Więcej informacji można uzyskać na stronie Ministerstwa Finansów, lub na stronie rządowej.


Ponad wszystko jednak, zależałoby nam na natychmiastowym zaprzestaniu jakichkolwiek działań zbrojnych !


Zachęcamy też do obejrzenia instuktażu Samir Kayyali Doradztwo Podatkowe:


300 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page