top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Wydatki na świąteczne dekoracje w kosztach podatkowych PIT i CIT oraz odliczenie VAT od ich zakupu

Zaktualizowano: 17 mar 2021


CIT oraz PIT

Wydatki poniesione na dekoracje nieodbiegające od zwyczajowo przyjętych norm i standardów w danej branży i okolicy można zaliczyć do kosztów podatkowych jako wydatki związane z funkcjonowaniem firmy.

W okresie świątecznym zakupione dekoracje zdobią biura, placówki, hale,

recepcje i sklepy. Świąteczny wystrój od dawna mieści się w zakresie działań marketingowych. Wielu przedsiębiorców może jednak zadawać sobie pytanie, czy ich wydatki na te ozdoby nie stanowią wydatków reprezentacyjnych wyłączonych z kosztów podatkowych.

Świąteczny wystrój mieści się w standardach obrotu gospodarczego. Dlatego koszty te należy zakwalifikować do wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Celem sfinansowania tego wystroju jest stworzenie przyjaznej atmosfery poprzez nawiązanie do tradycji i kultury. Świąteczny wystrój zachęca klientów do skorzystania z oferty przedsiębiorcy i poprawia nastrój i wydajność pracowników. Wszystko to pozwala uznać opisane wydatki za koszty podatkowe. Warto dodać, że także organy podatkowe nie kwestionują uznania wydatków na wystrój świąteczny za koszty uzyskania przychodów (zob. przykładowo interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 kwietnia 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-39/14/ESZ).

VAT

Jeżeli podatnik dokonujący wydatków na dekoracje świąteczne jest czynnym podatnikiem VAT i wystrój świąteczny jest związany z wykonywaną przez niego działalnością opodatkowaną VAT, to przysługuje mu też pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Odliczenia dokona z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług związanych ze świątecznym wystrojem firmy.


84 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page