top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Ulga termomodernizacyjna 2019

Zaktualizowano: 23 lut 2020


Od stycznia 2019 roku ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła dla podatników ulgę termomodernizacyjną. Choć dotyczy osób fizycznych nieprowadzących dz.g., opracowanie polecamy w szczególności firmom budowlanym (ale tylko tym, które nie korzystają ze zwolnienia VAT (!): ulgi podatkowe mogą być zachętą dla klientów :)

Ministerstwo Finansów prowadzi obecnie konsultacje podatkowe w zakresie objaśnień podatkowych dotyczących tych przepisów.

Poniżej skrócony opis, natomiast wszelkie szczegóły znajdują się w linku -> tutaj


Czym jest ulga termomodernizacyjna ?

Podatnik, który jest właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego (bliźniaczego, lub w zabudowie szeregowej) ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatki poniesiona na materiały budowlane, urządzenia, które są związane z realizowaniem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.


Czym jest takie przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Są to różnego rodzaju ulepszenia, które powodują zmniejszenie zużycia energii, zamiana źródeł energii na energię odnawialną, etc. np. wymiana stolarki okiennej, pieca, etc.Co możemy odliczyć?

Materiały, urządzenia i usługi wskazane są w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnychJaka kwota podlega odliczeniu?

Można odliczyć 53 000 złotych w stosunku do wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych.

Wydatki określa się w kwocie brutto, jeśli podatnikowi nie przysługuje odliczenie VAT na podstawie ustawy o VAT lub kwota netto, jeśli mu przysługuje. Faktury winny zostać wystawione przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia z podatku VAT. Nie można korzystać z odliczenia jeśli poniesione wydatki zostały sfinansowane ze środków NFOŚ, ale jeśli NFOŚ udzielił nam pożyczki do zwrotu, wtedy podlegają odliczeniu jeśli podatnik spełnia warunki zastosowanie ulgi.

Kiedy dokonamy odliczenia?

W zeznaniu za rok podatkowy w którym poniesiono wydatki, a jeśli nie ma znajduje ona pokrycia w rocznym dochodzie, wtedy podlega odliczeniu przez okres 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono wydatek. Ile może trwać przedsięwzięcie?

Nie dłużej niż 3 lata licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page