top of page

Polska Klasyfikacja Działalności 2025 - w aspekcie usług księgowych

  • Zdjęcie autora: Natalia Osztynowicz ASCS-Consulting
    Natalia Osztynowicz ASCS-Consulting
  • 30 maj
  • 3 minut(y) czytania

Polska Klasyfikacja Działalności stanowi nieodłączny element międzynarodowego systemu klasyfikacji działalności gospodarczych. 18 grudnia 2024 roku przyjęte zostało rozporządzenie w sprawie przyjęcia PKD 2025. Konieczność zastąpienia dotychczasowej PKD 2007 nastąpił w wyniku licznych zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE. Głównym celem PKD jest zapewnienie spójnych i porównywalnych danych statystycznych dla administracji, przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Nowa klasyfikacja stworzona została z uwzględnieniem zmian zachodzących w gospodarce, szczególnie biorąc pod uwagę rozwój nowych technologii i form działalności. Projekt był szeroko konsultowany z przedsiębiorcami, instytucjami administracji publicznej, izbami i zrzeszeniami podmiotów gospodarczych, statystykami, analitykami, przedstawicielami mediów, a także uwzględnia propozycje zgłoszone przez użytkowników klasyfikacji. PKD 2025 stworzone zostało w oparciu o precyzyjne opisy poszczególnych branż, dzięki czemu ułatwione jest dopasowanie właściwego kodu do rodzaju prowadzonej działalności.

PKD usługi księgowe

Polska Klasyfikacja Działalności 2025 - w aspekcie usług księgowych


Termin wejścia w życie


Nowa klasyfikacja PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku we wszystkich rejestrach publicznych.

  • Podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą po wejściu w życie nowej klasyfikacji są zobowiązani do korzystania z PKD 2025.

  • Podmioty które przed 1 stycznia 2025 zostały ujęte w rejestrze mają prawo do stosowania kodów PKD 2007 do końca 2026 roku, ale tylko przy założeniu że nie będą dokonywały żadnych zmian we wpisie do rejestru.


Ustawodawca nie wprowadził obowiązkowej aktualizacji w rejestrach wyłącznie w zakresie nowej klasyfikacji, a także nie przedstawił żadnych kar za brak wspomnianej aktualizacji. Po upływie okresy przejściowego, który trwać ma dokładnie 2 lata planowane jest przeprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania kodów według klucza przedłożonego przez Główny Urząd Statystyczny. Zmiana ta dokonana zostanie z dniem 1 stycznia 2027 od której już wszystkie podmioty gospodarcze będą korzystać z PKD 2025.


Podmioty zarejestrowane w CEIDG


Przedsiębiorcy zobowiązani do korzystania z nowej klasyfikacji to w głównie osoby zakładające działalność i składające wpis do CEIDG  po 1 stycznia 2025. Jednak klasyfikację PKD 2025 muszą również wskazać podatnicy, którzy po 1 stycznia 2025 składają wniosek o:

  • zmianę wpisu, niezależnie jakiej zmiany dotyczy,

  • zawieszenie działalności,

  • wznowienie działalności,

  • wykreślenie wraz z opcją zmiany danych.


UWAGA! Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wykreślenie lub informację o niepodjęciu działalności gospodarczej, nie są zobowiązani do aktualizowania kodu PKD według nowej klasyfikacji.


Wszyscy podatnicy którzy do końca 2026 roku nie dokonają aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów z PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z kluczem opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Podmioty zarejestrowane w KRS i REGON


Podmioty zobowiązane do korzystania z klasyfikacji PKD 2025 to głównie osoby zakładające działalność gospodarczą od 1 stycznia 2025, składające wniosek o wpis do rejestry KRS i REGON. Także podmioty składające wniosek o zmianę w rejestrze od 1 stycznia 2025, muszą wybrać kod według nowej klasyfikacji.

Podobnie jak w przypadku innych rejestrów, podatnicy zarejestrowani w KRS, którzy nie dokonali aktualizacji PKD mają z końcem okresu przejściowego podlegać pod automatyczne przeklasyfikowanie.

 

Struktura PKD 2025


Konstrukcja kodów składa się z pięciu kolejnych poziomów:


  1. sekcja – symbol jednoliterowy, zawiera 22 ugrupowania i podzielona jest z punktu widzenia na ogólną klasyfikację pracy.

  2. dział – dwucyfrowy kod numeryczny, zawiera 87 ugrupowania rodzajów działalności, podział według cech mających zasadnicze znaczenie przy określaniu stopnia podobieństwa.

  3. grupa – trzycyfrowy kod numeryczny, zawiera 287 ugrupowania rodzajów działalności wyróżnione z punktu widzenia procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, a także charakteru usług lub charakteru odbiorcy tych usług.

  4. klasa – czterocyfrowy kod numeryczny, zawiera 651 ugrupowania rodzajów działalności wyodrębnionych z punktu widzenia specjalizacji procesu produkcyjnego czy też działalności usługowej.

  5. podklasa – pięcioznakowy kod alfanumeryczny, zawiera 727 ugrupowania. Wyróżnia ona charakterystyczne dla polskiej gospodarki rodzaje działalności.


UWAGA! Jeśli na poziomie podklasy nie wprowadzono dodatkowego podziału to klasa równa się podklasie oraz jest dodatkowo oznaczona literą Z.


Nasze biuro rachunkowe w Poznaniu w ramach świadczonych usług księgowych udziela klientom wsparcia merytorycznego, w ramach obsługi księgowej.


Bibliografia

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

  2. Polska Klasyfikacja Działalności 2025

  3. Główny Urząd Statystyczny

  4. KLUCZE PRZEJŚCIA (POWIĄZAŃ) PKD 2007 - PKD 2025 

  5. Biznes.gov.pl

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page