top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting obsługa księgowa Poznań

Planowany limit odliczeń dotyczący pojazdów samochodowych od 2019 roku (podatek dochodowy)


Ministerstwo Finansów planuje od 2019 roku wprowadzić limit odliczeń kosztów dotyczących pojazdów samochodowych (samochody, motocykle), w przypadku ich wykorzystywania do celów mieszanych.

Obecnie w przypadku zakupu samochodu lub motocykla do równowartości 20 tys EUR i wykorzystywanego do celów mieszanych (firmowych i prywatnych) - w PODATKU DOCHODOWYM - takiego limitu nie ma. Co ważne, w przypadku leasingu nie ma żadnego limitu.

Obecnie Ministerstwo Finansów chce zmienić te zasady. W odpowiedzi na interpelację poselską odpowiedziało, że jeżeli samochód firmowy będzie używany także do celów prywatnych przedsiębiorcy odliczą 75% wydatków, a nie jak pierwotnie (kilka miesięcy temu) planowano – 50%.

Jednocześnie zostanie wprowadzony limit 150 tys. zł, który będzie dotyczył: amortyzacji samochodów osobowych (obecnie 20 tys. euro), ubezpieczenia pojazdu (obecnie 20 tys. euro) oraz opłat z tytułu umów leasingu, najmu i dzierżawy (obecnie brak limitu). Zatem w przypadku droższych samochodów, w przypadku zakupu, zmiana może okazać się korzystniejsza niż obecnie, ponieważ 75% od kwoty 150 tys zł = 112,5 tys zł będzie mogło być zaliczone do kosztów podatkowych, podczas gdy obecnie limit ten wynosi 86 tys zł. Oczywiście zakup ponad 150 tys zł nie będzie już kosztem podatkowym.

Stracą natomiast właściciele i leasingobiorcy pojazdów o wartości do 86 tys zł, gdyż obecnie mogą odliczać 100% kosztów, a będą mogli tylko 75%. Limit 75% ma dotyczyć też samej eksploatacji (paliwa i inne) - już niezależnie od wartości zakupu pojazdu, czy wartości leasingu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że jest to zmiana planowana, i w ostatecznej wersji założenia mogą się jeszcze zmienić.


180 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page