top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Ceny transferowe 2018 - Ministerstwo Finansów wyjaśnia


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej z podmiotami powiązanymi (= ceny transferowe), termin na przygotowanie dokumentacji podatkowej (w tym dokumentacji grupowej) został przedłużony do końca września roku następującego po zakończeniu roku podatkowego (pierwotnie był to koniec marca). Celem rozporządzenia jest przedłużenie terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego (w tym wypadku terminów na przygotowanie dokumentacji podatkowej).

Zatem termin na sporządzenie dokumentacji podatkowej za 2017 rok oraz jednocześnie termin na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego mijają wraz z końcem września 2018 roku.

Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej i wzór oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej:

Ustawa o CIT i ustawa o PIT, jak również akty wykonawcze wydane na podstawie tych ustaw, przewidują obowiązek złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej. niemniej nie przewidują publikacji specjalnego formularza oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej.

Jednakże, pomocniczo przykładowy wzór oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej został zamieszczony w komunikacie Ministerstwa Finansów – "objaśnienia dotyczące przedłużenia terminów w zakresie cen transferowych". Nie jest planowane na chwilę obecną ani w najbliższej przyszłości przygotowanie wzoru oświadczenia w formie dokumentu elektronicznego.

Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji należy złożyć na piśmie we właściwym urzędzie skarbowym lub wysłać do właściwego urzędu skarbowego za pomocą ePUAP

Link do przykładowego dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów znajduje się tutaj.

80 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page