top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

PIT zero dla młodych (<26 lat) to 8% więcej


Od 1 sierpnia obowiązuje PIT zero dla osób poniżej 26 lat: pracowników i zleceniobiorców. To oznacza, że od wynagrodzeń z tych dwóch tytułów pracodawca, lub zleceniodawca nie będzie pobierał zaliczek na podatek dochodowy. Szczegółowe zasady, a także warunki zastosowania tej ulgi były opisane w tym artykule z dnia 11 lipca 2019 r.

Dzisiaj chcieliśmy zwrócić uwagę, że w przypadku osób spełniających kryterium wiekowe, ale nieposiadających statusu studenta, oznacza to wzrost wynagrodzenia o 8%, a nie - jakby się wydawało - 18%. Skąd ta różnica, skoro stawka PIT w pierwszym progu wynosi 18% ? Otóż ulga dotyczy tylko PIT, natomiast składki ZUS pozostają na obecnym poziomie. Zwracamy uwagę, że około 86% składki zdrowotnej, płaconej do ZUS, odliczane jest (i było) od samego podatku, naliczonego w wysokości 18% podstawy. Podatek pomniejszony o składkę zdrowotną, stanowi właśnie 8% podstawy. Skoro podatku nie będzie, składka zdrowotna (która się nie zmienia) nie będzie mogła być odliczona (nie będzie od czego). Zatem zwolnienie z PIT, w przypadku osób <26 lat, płacących składki ZUS, oznacza od 1 sierpnia wzrost płacy o 8%, w stosunku do zasad obowiązujących do 31 lipca br. Poniżej znajduje się zestawienie, na przykładzie minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 2.250 zł.

Zachęcamy też do lektury artykułu z piątkowego numeru dziennika Rzeczpospolita, w którym przedstawiono pierwsze wnioski i analizy po wprowadzeniu nowych przepisów ("Zwolnieni z podatku, ale nie ze składki"). Link znajduje się tutaj.

75 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page