top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

3 stawki VAT na pączki - ostatni taki tłusty czwartek

W tym roku tłusty czwartek będzie ostatnim, kiedy na pączki obowiązują aż trzy różne stawki VAT. Od 1 kwietnia zacznie bowiem w pełni obowiązywać nowa matryca stawek VAT, której wybrane przepisy funkcjonują od 1 listopada 2019 r. Dotychczas wprowadzone zmiany nie objęły jednak... pączka :)


Do pączka obecnie ma zastosowanie VAT w wysokości 5%, 8% i 23%.Przy założeniu, że pączek to pieczywo:

Stawka 5% obowiązuje dla wyrobów sklasyfikowanych jako pieczywo – dotyczy to pączków dietetycznych, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 14 dni. Jeśli pączek dietetyczny zostałby sprzedany po tym terminie, to stawka VAT wynosi 23%. Pączek im starszy tym droższy.


Przy założeniu, że pączek to ciastko:

Tradycyjne pączki rozumiane jako wyroby ciastkarskie są obłożone stawką VAT 8%, również pod warunkiem 14-dniowego terminu przydatności do spożycia. Po jego upłynięciu stawka wynosi także 23%. Również i w tym przypadku pączek im starszy tym droższy.


Przy każdym innym założeniu, stawka VAT = 23%.


Od kwietnia 2020 pączki będą objęte jedną stawką VAT wynoszącą 5% w związku z wprowadzeniem matrycy VAT. To dobra wiadomość dla konsumentów, gdyż paczki będą obłożone niską stawką. Jest to również dobra wiadomość dla sprzedawców, z uwagi na to, że nie będą musieli się zastanawiać, czy pączek ma np. datę spożycia do 14 dni czy dłuższą.


Ale czy na pewno pączki potanieją ? Prawdopodobnie sprzedawcy pozostawią ceny na obecnym poziomie, i więcej zarobią bo będą musieli odprowadzić mniej VAT do budżetu.

131 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page