Szukaj
  • ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

3 stawki VAT na pączki - ostatni taki tłusty czwartek

W tym roku tłusty czwartek będzie ostatnim, kiedy na pączki obowiązują aż trzy różne stawki VAT. Od 1 kwietnia zacznie bowiem w pełni obowiązywać nowa matryca stawek VAT, której wybrane przepisy funkcjonują od 1 listopada 2019 r. Dotychczas wprowadzone zmiany nie objęły jednak... pączka :)


Do pączka obecnie ma zastosowanie VAT w wysokości 5%, 8% i 23%.Przy założeniu, że pączek to pieczywo:

Stawka 5% obowiązuje dla wyrobów sklasyfikowanych jako pieczywo – dotyczy to pączków dietetycznych, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 14 dni. Jeśli pączek dietetyczny zostałby sprzedany po tym terminie, to stawka VAT wynosi 23%. Pączek im starszy tym droższy.


Przy założeniu, że pączek to ciastko:

Tradycyjne pączki rozumiane jako wyroby ciastkarskie są obłożone stawką VAT 8%, również pod warunkiem 14-dniowego terminu przydatności do spożycia. Po jego upłynięciu stawka wynosi także 23%. Również i w tym przypadku pączek im starszy tym droższy.


Przy każdym innym założeniu, stawka VAT = 23%.


Od kwietnia 2020 pączki będą objęte jedną stawką VAT wynoszącą 5% w związku z wprowadzeniem matrycy VAT. To dobra wiadomość dla konsumentów, gdyż paczki będą obłożone niską stawką. Jest to również dobra wiadomość dla sprzedawców, z uwagi na to, że nie będą musieli się zastanawiać, czy pączek ma np. datę spożycia do 14 dni czy dłuższą.


Ale czy na pewno pączki potanieją ? Prawdopodobnie sprzedawcy pozostawią ceny na obecnym poziomie, i więcej zarobią bo będą musieli odprowadzić mniej VAT do budżetu.

94 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Startuje Tarcza Finansowa PFR 2.0

Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju to kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. O pieniądze wnioskować można już od 15 stycznia. Łączna wartość tarczy wyniesie 20 mld złotych. Skorzystać z ni

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań