top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAlicja Borowska-Woźniak ASCS-Consulting

Święto przypadające w sobotę 15 sierpnia

Zaktualizowano: 25 lis 2020

W tym roku w sobotę 15 sierpnia przypada święto. Dla pracodawców oznacza to konieczność wskazania dnia wolnego pracownikom, którzy pracują od poniedziałku do piątku, a sobota jest dla nich dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Wynika to z Kodeksu Pracy: ,,Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” ( art. 130 § 2).

Wolny dzień musi zostać wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto. Pracodawca może sam wybrać, który dzień dla wszystkich w firmie ma być dniem wolnym, ale może również dla poszczególnych pracowników wyznaczyć inne dni, tak, aby zapewnić ciągłość pracy firmy.

Taki wyznaczony dzień musi być odnotowany w ewidencji czasu pracy. Na liście obecności należy wskazać ten dzień pisząc np.: że jest to dzień wolny za święto w sobotę. Jeżeli pracownik, który pracuje od poniedziałku do piątku, nie otrzyma wolnego dnia za święto w sobotę, to będzie to oznaczało dla niego pracę ponad normę. Należy pamiętać, że w sierpniu 2020 r. norma czasu pracy dla 1 etatu wynosi 160 godzin, a liczba dni wolnych wynosi 11.

Oddanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę dotyczy tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ten przepis nie ma zastosowania do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.


autor: Alicja Borowska-Woźniak

171 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page