top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Wartość składki zdrowotnej na 2022 rok dla osób rozliczających się ryczałtem

Zaktualizowano: 3 mar 2022

Miesięczna składka zdrowotna u ryczałtowców wyniesie od 335 zł do aż 1007 zł


GUS opublikował dzisiaj wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku za czwarty kwartał 2021 roku. Wartość ta stanowi podstawę do wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców rozliczających podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Począwszy od 2022 roku, przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną na nowych zasadach. Składka zdrowotna dla osób rozliczających się ryczałtem również będzie ryczałtowa: jej wysokość uzależniona będzie od poziomu rocznych przychodów przedsiębiorcy:


przychody do 60 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 60% przeciętnego wynagrodzenia,

przychody 60 000 - 300 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 100% przeciętnego wynagrodzenia,

przychody > 300 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 180% przeciętnego wynagrodzenia.


Zatem łączny miesięczny ZUS (zdrowotna + społeczne) u ryczałtowca będzie wynosił:

Zwracamy uwagę:

Podmiot opodatkowany ryczałtem będzie w comiesięcznie składanej deklaracji ZUS-owskiej (tzw ZUS-owski PIT) deklarował przychód i wyliczenie, zależne od progu. Natomiast w ZUS-owskiej deklaracji rocznej (tzw ZUS-owski PIT roczny) dopłaci składkę:


Ważne:

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2022 będą co miesiąc wysyłać do ZUSu obszerne deklaracje z wyliczeniem które będzie podstawą do składki zdrowotnej. A po zakończonym roku składkowym, deklarację roczną - identycznie jak PITy


Poniżej przykład wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy rozliczającego się ryczałtem, który ma miesięczny przychód = 8 tys zł. Początkowo, przez miesiące sty-lip będzie płacił składkę zdrowotną 335,94 zł miesięcznie, od sierpnia do grudnia 559,89 zł miesięcznie, a na koniec roku za miesiące sty-lip dopłaci: 7 mies x 223,95 zł = 1.567,65 zł (poniżej zaznaczone kolorem pomarańczowym).437 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page