top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraAlicja Borowska-Woźniak ASCS-Consulting

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Od 18 listopada PFR rozpoczął wysyłkę poprzez PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe). Każdy przedsiębiorca, który zgłasza co najmniej jednego zatrudnionego do obowiązkowych składek emerytalno-rentowych i nie widnieje w ewidencji PPK, może spodziewać się na swoim profilu PUE pisma od PFR domagającego się wyjaśnienia, dlaczego firma jeszcze nie podpisała umowy o zarządzanie.

W wezwaniu będzie link, który przekieruje do formularza, który należy wypełnić, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca był zobowiązany, czy też nie był i nadal nie jest zobowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli okaże się, że firma powinna zawrzeć taką umowę, to będzie mieć na to 30 dni od daty otrzymania wezwania. Firmie, która nie wywiąże się z tego obowiązku grozi kara w wysokości 1,5 % budżetu wynagrodzeń za rok poprzedni. Natomiast zwolnienie z obowiązku wdrożenia programu PPK dotyczy:

  • mikroprzedsiębiorców, u których wszyscy zatrudnieni, spełniający warunki bycia uczestnikiem PPK, złożyli wnioski o rezygnację z PPK,

  • firm, które - w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK - prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% dla minimum 25% osób zatrudnionych i nadal są uprawnione do korzystania z tego zwolnienia,

  • osób fizycznych, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym z ich działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby.


285 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια

Βαθμολογήθηκε με 0 από 5 αστέρια.
Δεν υπάρχουν ακόμη βαθμολογίες

Προσθέστε μια βαθμολογία
bottom of page