top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Zasiłek ZUS w związku z opieką nad dzieckiem w wieku do 8 lat (covid-19)

W Polsce na mocy tzw. specustawy zamknięto żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły z powodu wirusa COVID-19. Z tego tytułu rodzice, których dzieci nie ukończyły 8 lat, mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres maksymalnie 14 dni.

O ten zasiłek mogą ubiegać się osoby, które są objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym ( np.: pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy).Osoba prowadząca działalność gospodarczą, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, musi wypełnić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły i dostarczyć je w oryginale do ZUS i w kopii do naszej firmy w celu przeliczenia składek. Może również zlecić przygotowanie tego oświadczenia naszej firmie elektronicznie do wysyłki do ZUS, wypełniając załączone oświadczenie i przesyłając do naszej firmy zamiast do ZUS.


Pracownicy lub zleceniobiorcy, którzy chcą skorzystać z dodatkowego zasiłku, muszą przekazać to oświadczenie swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy. Na podstawie tego oświadczenia firma uprawniona do wypłaty zasiłków (zgłaszająca na dzień 30 listopada poprzedniego roku do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób) wypłaca ten zasiłek. Natomiast firmy, które nie są uprawnione do wypłaty zasiłków, przekazują do ZUS oryginał oświadczenia pracownika/zleceniobiorcy w raz z formularzem Z-3 lub Z-3a ( w zależności, czy dotyczy to pracownika, czy zleceniobiorcy) i ZUS w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentów wypłaca zasiłek - prosimy o informację w kopii do naszej firmy.

Należy pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co oznacza, że nie obciąża to funduszu pracodawcy. Zasiłek wynosi 80% wymiaru podstawy zasiłku.


Na chwilę obecną można ubiegać się maksymalnie o 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzice mogą ubiegać się o niego na zmianę, ważne, by łączna ilość dni zasiłku nie przekroczyła 14 dni.


Dodatkowe 14 dni zasiłku z tytułu opieki oznacza, że te dni nie wliczają się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku przysługującego na chore dziecko.


Link do formularza ---> tutaj


Prosimy na bieżąco śledzić treść tego posta, gdyż przepisy są cały czas zmieniane/uchwalane przez ustawodawcę i będziemy aktualizować treść.


autor: Alicja Borowska-Woźniak

(w przypadku pytań prosimy o kontakt z Panią Alicją)

430 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
bottom of page