top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Fiskus bierze się za informatyków: są pierwsze decyzje

"Fiskus bierze się za informatyków: są pierwsze decyzje": tak donosi stacja TVN24 w artykule z 11.10.2023 roku, powołując się na doniesienia Gazety Wyborczej. Artykuł szczególnie polecamy branży IT.

fiskus nasila kontrole branży IT

Sygnalizowaliśmy dokładnie rok temu, w 10.2022 roku, w związku z bałaganem w polskich przepisach podatkowych, spotęgowanym jeszcze wprowadzeniem nieistniejącego już tzw „polskiego ładu” (z uwagi na fiasko tego programu, rząd oficjalnie się wycofał z nazwy, ale bałagan wprowadzony blisko 2 lata temu wciąż jeszcze niestety funkcjonuje i obowiązuje, zwiększając dotkliwie koszty i komplikując rozliczenia, nakładając dodatkowe obowiązki) - organy skarbowe zaczęły kwestionować 8,5% stawkę dla ryczałtowców z branży IT dowodząc, że każde działanie osoby z branży IT w jakimś większym lub mniejszym zakresie dotyczy „usług związanych z oprogramowaniem” a w ślad za tym usługi te powinny być opodatkowane 12% a nie 8,5% ryczałtem. W jakimś zakresie należy się z tym zgodzić, gdyż każda usługa informatyczna jest „związana z oprogramowaniem” (nawet instalacja hardware-u ma przecież sterowniki lub wymaga konfiguracji). Z drugiej jednak strony jaki w takim razie ma sens wymienianie innych stawek opodatkowania ryczałtem np. 8,5% w załączniku do ustawy ? Na potwierdzenie jest również taki argument, że do końca 2021 roku skarbówka utożsamiała 12% usługi związane z oprogramowaniem z programistami (obejmujący deskryptory słowa „oprogramowanie”, ich relacje oraz reguły stosowania i deklinację), a 8,5% około programistyczne (np. testerów) - z osobami wspomagającymi.Obecnie natomiast, fiskus ruszył z batalią kontroli zarówno na osoby prowadzące 1-os dz.g. (B2B) jak i etatowców. Przypomnijmy, że tym drugim przysługuje – jako twórcom – 50% koszt uzyskania przychodu (obniżający podstawę opodatkowania), a tym pierwszym (przedsiębiorcom) – prawo do ulgi IPBox (przy opodatkowaniu linowym i skali). Dotyczy to w obu przypadkach działalności twórczej, tworzeniem kwalifikowanego źródła (a nie samych czynności), w efekcie i praktyce – programistom. Fiskusowi wyraźnie nie odpowiada połączenie wysokich zarobków z niskim opodatkowaniem, jest to niezgodne z obecnym kanonem podejścia społecznego, wcześniej właśnie nazywanym „nowym ładem” a później „polskim ładem” (oba nieistniejące). Dodatkowo – jak donosi dziennik TVN24 frapując za Gazetą Wyborczą – fiskus jeszcze bardziej zaostrza stanowisko do stawek ryczałtowych.


Więcej można przeczytać w tym artykule stacji TVN24 z 11.10.2023 roku:


Nasilenie kontroli jest również odczuwalne w przypadku naszych klientów, których obsługujemy, we wszystkich kategoriach, czyli ryczałtu, zasad ogólnych z IPBox oraz etatowców, niemniej przemyślane, ostrożne podejście które sugerowaliśmy od samego początku skutkuje i ogranicza się na ten moment tylko do formalności.

188 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page