top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Zasiłek chorobowy obniża koszty pracodawcy: całość finansuje ZUS

W związku z narastającą liczbą zwolnień lekarskich i zasiłków z tytułu opieki branych przez pracowników i zleceniobiorców, dostajemy zapytania od pracodawców i zleceniodawców, jaki będzie miało to wpływ na koszty wynagrodzeń w ich firmach.


Prawo do zasiłku chorobowego, jak i do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem (lub innym chorym członkiem rodziny) przysługują tym, którzy są zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego, czyli nie tylko pracownikom, ale również zleceniobiorcom (pod warunkiem, że są zgłoszeni do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).Pracownik może otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Wtedy pierwsze 33 dni w roku zwolnienia lekarskiego opłaca pracodawca (pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe), natomiast od 34 dnia wypłatę przejmuje ZUS. Jeżeli pracownik ukończył 50 lat, to od następnego roku po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat, jedynie pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego opłaca pracodawca, czyli już od 15. dnia choroby płaci ZUS.


Warto pamiętać, że od wynagrodzenia chorobowego nie płaci się składek społecznych oraz składek na FP i FGŚP. Samo wynagrodzenie chorobowe stanowi 80 % wymiaru podstawy chorobowego (100% jest w przypadku choroby w ciąży). Oznacza to, że jeżeli pracownik otrzymuje miesięcznie wynagrodzenie w wysokości 2600 zł brutto i cały miesiąc przebywa na zwolnieniu lekarskim, to wynagrodzenie chorobowe za miesiąc, który ma 30 dni wynosi brutto 1794,90 zł. I ta kwota to cały koszt pracodawcy, nie ma od tego naliczanych składek społecznych (około 20%). Dla porównania, koszt wynagrodzenia tego samego pracownika, gdy przepracuje cały miesiąc, wynosi: 3132,48 zł (wynagrodzenie brutto 2600 zł i składki pracodawcy w kwocie 532,48 zł).


Zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi (zleceniobiorcy) przez ZUS i nie jest obciążeniem dla pracodawcy.


Natomiast zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem bądź chorym członkiem rodziny od początku jest płatny przez ZUS, także pracodawca nie ponosi kosztów jego wypłaty przez pierwsze 33 dni. Zasiłek z tytułu opieki można wziąć na zdrowe dziecko do lat 8, albo na chore dziecko do lat 14, wtedy w roku można wykorzystać 60 dni takiego zasiłku. Z powodu zamknięcia placówek oświatowych ze względu na COVID-19 przysługuje dodatkowo 14 dni opieki na dziecko do lat 8 (więcej pisaliśmy -> tutaj) - co oznacza, że w sumie w tym roku przysługuje 74 dni opieki nad dzieckiem do lat 8.


Istnieje też możliwość opieki nad chorym członkiem rodziny, wtedy przysługuje 14 dni w roku. Chory członek rodziny to: małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo. Warunkiem jest pozostanie we wspólnym gospodarstwie na czas trwania opieki oraz brak innej osoby, która mogłaby się zaopiekować chorym.


Proszę pamiętać, że został wprowadzony stan epidemii. Warto poinformować pracowników, że w trosce o zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawirusem mogą się kontaktować z placówkami medycznymi telefonicznie, aby uzyskać konsultację lekarską. W trakcie konsultacji lekarskiej, to lekarz ostatecznie podejmuje decyzję, czy niezbędne jest osobiste stawienie się do przychodni. Obecnie lekarz może na podstawie konsultacji telefonicznej zadecydować o wystawieniu zwolnienia lekarskiego i wystawić e-receptę.


Jeżeli nie ma możliwości pracy zdalnej, to pracodawca, chcąc uniknąć sytuacji zarażenia koronawirusem w miejscu pracy, może wysłać pracowników na zaległy urlop wypoczynkowy. Pracodawca może również udzielić urlopu wypoczynkowego za rok 2020, ale to pracownik musi wnioskować o taki urlop, pracodawca nie może polecić mu wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownik otrzymuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby pracował. Należy pamiętać, że jeżeli w 3 miesiącach poprzedzających miesiąc, w którym został wzięty urlop wypoczynkowy, zostały wypłacone dodatkowe składniki, jak np. nadgodziny, godziny nocne, premie, to wynagrodzenie za czas urlopu będzie powiększone o średnią z tych składników.


Autor: Alicja Borowska-Woźniak

12 347 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
bottom of page