top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting usługi księgowe Poznań

Dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej? co na to fiskus ?

W jednoosobowej działalności, dodajmy, bez pracowników i zleceniobiorców.

Przepisy nie zabraniają użytkowania w 1-osobowej działalności gospodarczej dwóch samochodów. Nawet jeśli prowadzimy ją samodzielnie. Tak wynika z indywidualnej interpretacji dyrektora KIS. Ale pod pewnymi warunkami.

O indywidualną interpretację wystąpiła lekarka, prowadząca 1-osobową działalność gospodarczą. Wskazała, że charakter jej działalności wymaga codziennego przemieszczania się: zarówno do przychodni w których świadczyła usługi, jak i indywidualnie do pacjentów. Wskazała ponadto, że nie zatrudnia pracowników ani zleceniobiorców, a wszystkie czynności wykonuje wyłącznie samodzielnie. Podatniczka użytkuje już jedno auto w leasingu operacyjnym, jednak zwróciła się z zapytaniem, czy leasing drugiego auta mógłby być również rozliczany w jej kosztach podatkowych w prowadzonej działalności. Wskazała jednocześnie własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym uważała, że specyfika jej działalności wymaga posiadania dwóch samochodów. W razie awarii lub serwisowania jednego pojazdu potrzebny jest drugi. Dalej wskazała, że przepisy nie ingerują w to, jakie przedmioty są niezbędne w firmie. Decyduje o tym sam przedsiębiorca, bo on najlepiej wie, co jest mu potrzebne. Dotyczy to też samochodów. To, że działalność prowadzona jest jednoosobowo, nie oznacza, iż można wykorzystywać w niej tylko jeden pojazd.


Fiskus, w odpowiedzi na indywidualną interpretację przyznał, że ustawa o PIT nie ogranicza możliwości wykorzystywania na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu. Nie wprowadza też ograniczeń co do ich ilości. Jeśli wszystkie pojazdy są wykorzystywane do firmowych celów, można je rozliczyć w podatkowych kosztach. Podkreślił jednak, że obowiązek wykazania związku użytkowania samochodu z działalnością gospodarczą spoczywa na przedsiębiorcy. To on bowiem osiąga korzyść polegającą na obniżeniu podstawy opodatkowania (poprzez odliczanie od przychodu kosztów jego uzyskania). Jednocześnie zaznaczył też, że wykorzystywanie przez przedsiębiorcę kilku pojazdów powinno być uzasadnione rodzajem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zwłaszcza jej rozmiarami czy też sposobem wykonywania usług.


Wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego, zdarzenia przyszłego, pytania i własnego stanowiska w sprawia, a także odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej znajduje się w indywidualnej interpretacji pod numerem 0115-KDIT3. 4011.49.2020.3.AWO.

593 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page