top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Fiskus radykalnie zmienia zdanie w branży IT: zaczyna kwestionować stawkę 8,5% ryczałtu

Nastąpił zwrot akcji w rozliczeniach informatyków. Skarbówka już nie pozwala na niski ryczałt. Jak podaje dziennik Rzeczpospolita (publikacja: 15.03.2023 03:00, autor: Przemysław Wojtasik) od lutego 2023 roku interpretacje ws. preferencyjnych stawek (niższych niż 12%) są negatywne. Przepisy się nie zmieniły, ale fiskus najwyraźniej jednak uznał, że informatycy płacą mu za mało.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 8 marca 2023 r. o sygn. 0114- KDIP3-2.4011.5.2023.3.MR uznał, że wykonywane przez informatyka czynności, tj. tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności, dokumentacji analityczno-projektowej, struktury serwisów sieciowych, a także modelowanie procesów biznesowych, są związane z oprogramowaniem. Nie może więc płacić 8,5 proc. ryczałtu. Właściwa dla niego stawka podatku to 12 proc.


Skarbówka długo zgadzała się, że prawo do 8,5 proc. ryczałtu mają informatycy, którzy nie zajmują się bezpośrednio tworzeniem czy modyfikacją oprogramowania. Korzystne interpretacje dostawali ci, którzy wykonują inne czynności, np. analizują działanie systemów, projektują ich rozwój, tworzą dokumentację techniczną, zajmują się kwestiami procedur bezpieczeństwa czy logiką automatyzacji. Teraz fiskus zaczął twierdzić, że do usług - opodatkowanych 12-proc. stawką - zalicza się także czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania.


We wspomnianej powyżej interpretacji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wykonywane przez informatyka czynności, tj. tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności, dokumentacji analityczno-projektowej, struktury serwisów sieciowych, a także modelowanie procesów biznesowych, są związane z oprogramowaniem. Nie może więc płacić 8,5 proc. ryczałtu. Właściwa dla niego stawka podatku to 12 proc.


Podobnie w innej interpretacji, z 9 lutego 2023 roku fiskus stwierdził, że jego czynności, np. wdrażanie wirtualnych sieci prywatnych, ich komponentów i infrastruktury w chmurze, oraz działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa systemu są usługami związanymi z oprogramowaniem. Musi więc opodatkować przychody 12-proc. ryczałtem, nie ma prawa do 8,5-proc. stawki (interpretacja nr 0112-KDIL2-2.4011.901.2022.2.MC).


Pełna treść artykułu z dziennika Rzeczpospolita znajduje się w tym linku.

153 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page