top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

PETYCJA Rzecznika MŚP: Uchrońmy podatek liniowy – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) w związku z zapowiedzią zmian pt "Polski Ład" przygotowało petycję z wnioskiem do rządu o odstąpienie od zapowiadanych niekorzystnych zmian.

Zwracamy uwagę, że rząd do końca sierpnia 2021 roku przedłużył czas na konsultacje społeczne. Choć samo udostępnienie projektu do konsultacji nie oznacza jeszcze, że te zmiany, czy jakiekolwiek inne zostaną uwzględnione, to z drugiej strony, możliwość taka nie jest oczywiście wykluczona. Choćby petycja z czerwca 2019 roku, dotycząca obniżenia składek ZUS dla najmniej zarabiających przedsiębiorców: rząd wsłuchał się w postulaty i powstał Mały ZUS-PLUS.


Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50%, z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych) - poprzez brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, która będzie co miesiąc obliczana i płacona jako 9% od dochodu. W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości go obecnie płacących. Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dot. zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione. Ponadto, składki ZUS dla osób niezatrudniających pracowników i zleceniobiorców mają być płacone w niezmienionym terminie do 10-go dnia następnego miesiąca - w praktyce nie jest możliwe wyliczenie dochodu przed tym dniem a w ślad za tym wysokość należnej składki zdrowotnej. Oznaczałoby to de facto skrócenie terminu na dokonanie miesięcznych rozliczeń z obecnego 20- dnia następnego miesiąca, na 10 dzień. Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje w przypadku przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie...


Treść petycji oraz link do jej wypełnienia - do czego serdecznie zachęcamy - znajduje się w poniższym linku, do strony Rzecznika MŚP: https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/


Jak wspomniano, termin na konsultacje społeczne Polskiego Ładu upływa wraz z końcem sierpnia, niemniej osoby które chcą tą petycje podpisać (elektronicznie) zachęcamy do jej niezwłocznego złożenia.

143 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page