top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Startuje Tarcza Finansowa PFR 2.0

Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju to kolejne wsparcie dla przedsiębiorców. O pieniądze wnioskować można już od 15 stycznia.


Łączna wartość tarczy wyniesie 20 mld złotych. Skorzystać z niej mogą zarówno mikrofirmy wraz z sektorem MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa.

Lista branż, które będą mogły wziąć udział w Tarczy Finansowej 2.0 nie została jeszcze zamknięta, a o jej ewentualnej zmianie w przyszłym tygodniu może zdecydować rząd.


Aby zakwalifikować się do programu należy posiadać jeden z 45 ujętych kodów PKD na dzień:

  1. 31 grudnia 2019 roku,

  2. 1 listopada 2020 roku,

  3. oraz w chwili złożenia wniosku.

pkd_PFR_2.0
.pdf
Download PDF • 52KB

Co ważne, nie musi być to kod dominujący.


Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tarczy muszą wykazać spadek przychodów, a weryfikacja podstawowego kryterium wejścia do programu, tzn. spadku przychodów (min 30%), będzie się odbywała w dwóch okresach:

  1. w czwartym kwartale 2020 roku w stosunku do 2019 roku

  2. między kwietniem a grudniem ubiegłego roku

Jedna z dobrych zmian to umożliwienie zakwalifikowania się do programu firmom niezatrudniajacym pracowników na umowę o pracę na koniec 2019 roku, którzy jednak zatrudnili choć jedną taką osobę do 31 lipca 2020 roku:

- warunkiem kwalifikacji do programu jest zatrudnienie, na dzień 31 grudnia 2019 r., przynajmniej jednej osoby na umowę o pracę. Jeśli firma nie zatrudniała wówczas pracowników, bank weźmie pod uwagę stan zatrudnienia na dzień 31 lipca 2020 roku.


W zależności od wielkości firmy, stawki subwencji różnią się. Dla małych i średnich firm maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 3,5 mln zł z zastrzeżeniem, że wysokość pomocy na jednego pracownika nie może przekroczyć 72 tys. zł. Maksymalna kwota subwencji dla mikrofirm wynosi 324 tys. zł.


Przedsiębiorcy mogą składać wnioski za pośrednictwem bankowości elektronicznej, które będą przyjmowane od 15 stycznia do 28 lutego.


W programie udział bierze 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych. Wnioski maja być podobnie jak wiosną rozpatrywane w ciągu maksymalnie 24 godzin, a środki na konta firm mają trafiać w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.


Mikrofirmy i sektor MŚP nie będą musiały zwracać subwencji z PFR


 

Równocześnie informujemy, że powyższe opracowanie ma charakter wyłącznie informacyjny, a samego procesu nie wspieramy i nie udzielamy dodatkowych informacji. Zalecamy kontakt z infolinią PFR (tel. 800 800 120) lub infolinią banku obsługującego program

109 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page