top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraASCS-Consulting Biuro Rachunkowe Poznań

Brak możliwości wystawienia faktury do paragonu z NIP do wartości 450 zł lub 100 eur

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorca, który dokonuje zakupów firmowych na podstawie paragonu, może żądać od sprzedawcy wystawienia faktury do tego paragonu, pod warunkiem, że paragon będzie zawierał jego NIP. W przeciwnym wypadku, sprzedawca nie ma prawa wystawić faktury z NIP nabywcy, a tym samym nabywca będący przedsiębiorcą, traci możliwość zaliczenia zakupu do kosztów działalności gospodarczej. Szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule.

Okazuje się teraz, że sprzedawca nie ma prawa również do wystawienia faktury do paragonu z NIP jeśli wartość transakcji nie przekracza 450 zł lub 100 eur - nawet jeśli taki paragon zawiera NIP nabywcy. Nie ma natomiast przeszkód, aby sprzedawca w dalszym ciągu wystawiał faktury imienne, dla konsumenta, do paragonu bez NIP i bez względu na wartość.

W dniu 16.10.2020 roku Podsekretarz Stanu Funduszy i Polityki Regionalnej, z upoważnienia Ministra Finansów, wydał objaśnienia podatkowe, w których wskazał, że sprzedawca nie ma możliwości wystawienia faktury do paragonu z NIP, jeśli wartość transakcji udokumentowana tym paragonem nie przekracza 450 zł lub 100 eur:


W przypadku dokumentowania sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (lub 100 euro) paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, nie wystawia się z tytułu tej sprzedaży dla nabywcy kolejnej faktury. W takim przypadku sprzedawca musi odmówić kupującemu wystawienia faktury standardowej. Jedna sprzedaż nie może bowiem być dokumentowana dwoma fakturami (fakturą uproszczoną – paragonem z NIP, oraz fakturą standardową).


Zdaniem Ministerstwa finansów, otrzymanie faktury do transakcji do 450 zł lub 100 eur jest możliwe, ale należy o tym poinformować sprzedawcę przed rejestracją tej transakcji na kasie fiskalnej: Jeżeli nabywca chce otrzymać fakturę standardową dokumentującą sprzedaż na kwotę nieprzekraczającą 450 zł albo 100 euro, wówczas nabywca powinien wyrazić swoje żądanie zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku sprzedawca nie powinien ujmować sprzedaży na kasie rejestrującej, tylko powinien wystawić nabywcy fakturę standardową, według przepisów dotyczących wystawiania faktur.


Całość objaśnień znajduje się tutaj:

Objaśnienia_podatkowe_paragony_fiskalne
.
Pobierz • 168KB

2821 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page